Ayak Serçe Parmağında Kırık ve Çıkık

 Ayak serçe parmağım kırık mı çıkık mı? diye bir sorununuz varsa bunun tespiti için en kısa sürede uzman bir doktora gitmeniz ve film çektirmeniz gerekir. Doktor kontrolleri olmadan bir müdahale yapılması kişi sağlığı için tehlike arz edecektir. Serçe parmakta kırık ya da çıkık olduğu hissedilen acıdan da anlaşılabileceği gibi aynı zamanda da o bölgede kızarma, şişlik ve yanma ile de varlığını gösterir. Ayak serçe parmağım kırık mı çıkık mı? sorusunun cevabını ufak çapta hasta da kendisi verebilir.

Böyle bir durumda genelde kırıklar ya da çıkıklar kısa parmak ile eklem bölgesi arasında bağlantının kayması ile olur. Serçe parmağın ayak tarak kemiğine bağlandığı bölgede bir kayma olabilir ya da çok zor ama oradaki kısa kemiğin aşırı darbe ve ezilme ile parçalanması olabilir. Bu bölgedeki kemiğin çok fazla parçalanması ile orada parçaların toplanması çok zorlaşabilir bu nedenle ilk müdahalenin doktor tarafından yapılması gerekir.

 Ayak Serçe Parmağında Kırık Tedavisi

  • Ayak serçe parmağım kırık mı çıkık mı? diyenlerin olay sonrası ayaklarının üzerine fazla basmaması ve dar ayakkabılar giymemesi gerekir. Bu kırık parçalarının dağılmasına ya da yumuşak dokulara batmasına sebep olabilir.
  • Kırık ve çıkık tespitinden sonra eğer çok parçalı değil ise doktor eli ile yerine geri sokulabilir kemik ve atel ya da alçıya alınır.
  • Fakat parçalı ise bu durum ameliyatla temizleme gerektirebilir. Orada dağılan kemiklerin temizlenmesi ve parmağın eski duruşunu alması gerekir. Bu nedenle sonra tekrar alçı gerekebilir
  • Ayak parmaklarında kırık ya da çıkık olduğunda tedavi sonrası üzerine fazla basmamak ve beş altı hafta sonra da fizik tedavi görmek iyi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir