Ayak Parmağında Morluk

Ayak parmağında morluk sorunu daha çok ayağa alınan travmalarla ilgilidir. Ayak parmaklarına doğru alınan darbe, parmaklarda şişlik ve morluk sorununa yol açabilmektedir. Travma etkenleri dışında kan sirkülasyonu sorunundan ötürü de ayak parmağında morluk sorunu baş gösterebilmektedir. Morluğun altında yatan nedene göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir.

Ayak Parmağında Morarma ve Şişlik

Kemik kırılması durumunda parmakta şiddetli ağrı ve şişlik hissedilir. Morluk ve şişliğin nedeni kemikteki kırık ya da çatlak olabilir. Eğer parmakta şiddetli ağrı söz konusuysa, ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır. Özellikle diyabet hastalarında parmakta morluk sorununa sık rastlanabilmektedir.

Parmaktaki morarmanın kırıktan kaynaklı olup olmadığını inceleyin. Kırıklarda şekil değişiklikleri ve parmağın yakınındaki dokularda şişlikler meydana gelir. Eğer kemikte kırık ya da çatlak olduğunu düşünüyorsanız, derhal uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz. Darbe ve hasardan kaynaklı morluklar genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer.

Tedavi

  • Ayak parmaklarının dinlenmesi ve istirahatı parmaktaki şişlik ve morluğun azalmasında etkili bir yöntemdir. Bu yüzden ayakları yüksek yere tutmak iyi gelecektir.
  • Ağrı hissedilen bölgeye buz uygulamak etkili yöntemlerden biridir. Uygulanan soğuk kan sirkülasyonunun düzene girmesini sağlar. Ağrı ve şişliği dindirir. Ancak aşırı soğuk su uygulamak yarardan çok kılcallara zarar verebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Evde uyguladığınız yöntemlere rağmen ayak parmağında morluk sorunu hala tekerrür ediyorsa, mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir