Ayak Parmağında Çarpma Sonrası Ağrı

Ayaklar gün içinde çok aktif kullanılan organlardandır. Bu yüzden ayaklar ve ayak parmakları kazaya, darbeye oldukça müsaittirler. Ayak parmaklarına alınan darbe ve hasar, ayak parmağında ağrıya neden olabilir. Ağrıyla birlikte morarma ve şişlik görülebilmektedir. Ayağın üstüne ağırlık düşmesi veya hareket esnasında ayağın yanlışlıkla sert bir cisme çarpması, ayak parmaklarında ağrı sorununu doğurabilir.

Parmaklar yapıları gereği hassas ve narin olduklarından kırılma, çatlama sorunlarına sık rastlanır. Ayağa alınan darbe, ayak parmak kemiklerinde kırık ve çatlak sorununa neden olabilmektedir. Kırıklar kendini şiddetli ağrılarla belli eder. Genellikle tek parmakta kırık oluştuğundan, basit işlemler uygulanır. Kırık yerine oturtulur gerekli müdahaleler yapılır ve parmak yanında bulunan diğer parmaklara bantlanarak sabitlenir. Eğer kırık çok şiddetli ise alçı ve ortopedik bir takım cerrahi işlemler gerekebilir.

Ayak Parmağında Kırık Nasıl Anlaşılır?

  • Kırılma olan bölgede şiddetli ağrı
  • Kırık etrafındaki dokularda şişlik
  • Gözle görülür parmakta şekil değişikliği
  • Kırık bölgede aşırı hassasiyet
  • Kan dolaşımında oluşan bozukluğa bağlı uyuşma, karıncalanma
  • Renk değişikliği görülebilir

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ayak parmağına darbe alındıktan sonra “ayak parmağında şiddetli ağrı” şikayeti varsa ve bu ağrı yukarıda bahsettiğimiz belirtilerle birlikte görülüyorsa, bir an önce doktora gidilmelidir. Parmakta ağrı, şişlik, renk değişikliği varsa ve bunlar bir kaç gündür sürüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ağrılar, ayakkabı giyerken zorlanmanıza ve yürürken acı çekmenize neden olabilir. Bu denli ağrıların nedeni kırık olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir