Ayak Bileklerimde Kahverengi Lekeler

Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen lekelenmelere ayak bölgesinde de rastlanabilmektedir. Ayaktaki lekeler genellikle ayağın üst bölgesinde meydana gelmektedir. Ayakta daha çok kırmızı lekeler ve şişlikler halinde beliren lekelenmeler, çeşitli cilt hastalıklarının belirtisi ya da sonucu olarak görülebilmektedir. Ayak bileğinde lekelenmeler, “ayak bileklerimde kahverengi lekeler” şikayetini doğurabilmektedir. Lekelenmelerin altında yatan neden detaylı araştırılmalı ve teşhis koyulduktan, tedaviye geçilmelidir.

Ayak bölgesinde kırmızı lekeler daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülmektedir. Ayağın deterjan, evde kullanılan ağır kimyasal içeren temizlik ürünleri gibi maddelerle teması alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Alerji dışında böcek ısırıklarından ötürü de kırmızı lekeler belirebilmektedir. Dış faktörler dışında diyabet hastalığı da ayaklarda lekelenmeyi tetikleyicidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, diyabet hastalığı olan kişilerde sağlıklı bireylere göre ayakta lekelenme şikayeti daha fazla görülmektedir.

Ayakta Lekeler Neden Olur?

  • Alerjiye sebep olan maddeler, alerjen olarak ifade edilir. Tüketilen gıdalar ya da cilde temas eden çeşitli maddeler kızarıklıklara yol açabilmektedir.
  • Diyabet hastalığı
  • Kurdeşen hastalığı
  • Böcek ve sinek ısırıkları
  • Uyuz hastalığı

Ayakta lekeler kimi zaman kızarıklıkların yanı sıra kaşıntı hissiyle de belirginlik gösterebilmektedir. Özellikle uyuz ya da kurdeşen rahatsızlığından kaynaklı kırmızı lekeler de şiddetli kaşınma hissi oluşabilmektedir. Şiddetli kaşıntıyla birlikte görülen lekeler, kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Ayaktaki  Lekelerin Tedavisi

Ayakta kırmızı leke probleminin tedavisinde neden olan etken oldukça önemlidir. Tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha çok antibakteriyel krem ve merhemlerle tedavi sağlanır. Basit sebeplerden kaynaklı kırmızı lekeler genellikle kendiliğinden geçer. Eğer ayaktaki lekeler uzun süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir