Ayak Bileğinde Alçıdan Sonra Şişlik

Ayaklar herhangi bir kaza ya da darbe sonrasında zedelenmeye en müsait bölgelerden biridir. Özellikle ayak bileği eklemi, en çok hasar gören eklemlerden biridir.

Spor yapan kişilerde ayak bileği bölgesinde kırık, çatlak gibi sorunlara sık rastlanır. Spor dışında ani ve dengesiz yapılan hareketler sonrasında ayak bileği eklemi hasar görebilmektedir. Ayak bileği burkulması sırasında bilek eklemleri zedelenebilmektedir. Ayak burkulmaları çok şiddetli oluşmadıysa, ağrı kısa sürelidir ve fazla hissedilmez. Ancak kimi zaman şiddetli ayak burkulması ya da kırılması durumunda ayak bileği eklemlerinde şiddetli ağrılar meydana gelir.

Alçıdan Sonra Ayakta Şişlik ve Morluk Neden Olur?

Kemik kırıklarında, kırılan bölge alçıya alınarak kemiklerin kaynaması sağlanır. Kırığın şiddetine bağlı olarak ayağın alçıda kalma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Alçı çıkartıldıktan sonra ayak bileği bölgesinde morluk ve şişlikler görülebilir.

Alçılı bölgede oluşan morluklar kan dolaşım sistemiyle ilgilidir. Ayak bölgesi uzun süre hareketsiz ve sabit kaldığı için kan akışı tam anlamıyla sağlanamaz. Bunun sonucu olarak ise alçıdan sonra morluklar görülür. Ayak bileği hareket ettirildikçe ve ufak egzersizler yapıldıkça morluk ve şişlikler kendiliğinden geçer.

Alçılı bölge uzun süre kapalı bir ortamda kaldığı için bu bölgede kaşıntı meydana gelebilir. Ayak bileği alçıdayken sürekli kaşınması yaraların oluşmasına neden olabilir. Oluşan yaralar ise enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Enfeksiyon kendisini şişlik ve iltihaplanma ile belli eder. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Eğer ayak bileğinde alçıdan sonra şişlik uzun süredir devam ediyorsa, bu durum ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir