Ayak Bileğimde Ezilme ve İç Kanama

Ayak Bileğimde Ezilme ve İç Kanama meydana geldiğinde en kısa sürede röntgen çekilmesi gerekir. Zaten kişinin bu ağrıya dayanabilmesi çok zordur. Yoğun yanma, acı ve ağrı veren bu durumun ilerleyen safhalarda iç kanamaya dönüşmesi muhtemeldir. Ayak bileği ezilen ya da burkulan kişinin ayağı bir ya da iki günde şişmeye başlar. Üzerine bastıkça daha da şişen ayağın tedavisi zorlaşır.

  Ayak Bileğimde Ezilme ve İç Kanama Tedavisi

Ayak Bileğimde Ezilme ve İç Kanama var diyorsanız bunun tedavisi doktor incelemesi ve kemiklerin ne derece parçalandığına, yandaki dokulara zarar verip vermediğine bakılarak gerçekleşir. Eğer kemikler ezilme ile çok fazla parçalandı ise bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale kemiklerin teker teker çıkarılması ve herhangi bir parçanın kalmaması için titizlik gösterilmesi gerekir. Tedavi için;

  • Cerrahi Müdahale
  • Alçıya Alınma
  • Atele Alma
  • Dışarıdan Müdahale

Bu yöntemlerle ayakta ezilme tedavi edilebilir. Eğer çıkık varsa ve bunun dışarıdan müdahale ile rahatça tedavisi mümkünse doktor çıkığı dışarıdan tedavi edebilir. Sonrasında da soğuk press uygulaması ile eski sağlığına kavuşur. Fakat Ayak Bileğimde Ezilme ve İç Kanama söz konusu ise alçıya almak gerekebilir. Çünkü iç kanamanın kontrol altına alınması gerekir. Alçıya alma ile ezilmenin ve iç kanamanın tedavisi gerçekleşse de bu süreç uzun sürebilir. Özellikle alçıdan sonra bir müddet daha ayak bileğindeki şişlik inmez ve fizik tedavi desteği gerekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir