Ayak Baş Parmağının Altının Ağrısı Ve Şişliği

   Ayak Baş Parmağının Altının Ağrısı Ve Şişliği ile yeni bir güne uyandı iseniz bu çok da iyi olmayan bir durumun habercisi olabilir ama yine telaşlanmayınız çünkü bu durum sıradan ganglion kistleri olarak da görülebilir. Gangliyon kistleri olması ağrısız olması ile olacaktır. Bu durumda eğer ağrı da hissediliyor ise aha başka kistler de gözleniyor olabilir.

Bu ayak baş parmağı altındaki şişlikler aniden oluşur ve baş parmak altındakiler tehlike arz edebilir en kısa sürede uzman doktora gitmek gerekir. Gangliyon içerisinde bolca eklem sıvısı bulunan ve kemik ile kas dokusunun arasında bulunan bağ dokusundan ötürü gözlenen baloncuklardır. Bu baloncuklar kadınların daha sık rastladığı bir rahatsızlık olup hareketlilikle şişer ve hareket etmeyince de iner. Gangliyon içerisindeki sıvı arttıkça basısı da artar ve bu seviyeden sonra ağrı da oluşmaya başlar.

 Ayak Baş Parmağının Altının Ağrısı Ve Şişliği gangliyon çok büyükken ağrı oluşturabildiği gibi çok ağrısız da olabilir. Doktor bunu ışık altında ve MR ile kontrol edecektir.

Ayak Parmağının Altında Şişlik Neden Olur?

  • Romatizmal hastalıktan ötürü
  • Eklem bozukluğundan ötürü
  • Kemik tümörleri
  • Doku zedelenmesi
  • Gangliyon oluşumu

 Ayak Parmağının Altında Oluşan Şişliğin Tedavisi

  1. Takip aşaması :Gangliyon bir tümör değildir fakat büyüyüp gelişmesinin doktor tarafından devamlı bir kontrole tabi tutulması gerekir.
  2. Tespit aşaması: Gangliyon büyüyor ise sinirlere bası yapacaktır ve bu durum ayak bileğini etkiler bu nedenle doktor alçı takibi önerisinde bulunabilir.
  3. Aspirasyon aşaması: Gangliyon büyüklüğü fazla arttığında ve içerideki sıvının yoğun artışı nedeniyle bu sıvı aspirasyon yöntemi ile dışarıya çekilebilir.
  4. Yukarıda belirtilen işlemler dahilinde gangliyonun çıkarılması da gerekebilir. Cerrahi bir operasyon ile çıkarılır ve bir süre ağrı devam eder.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir