Ayak Altındaki Yumuşak Beze

Yağ bezeleri herhangi bir ciddi probleme yol açmayan iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde buna lipom denir. Çoğu yağ bezesine müdahale edilmemesi gerekir. Fakat sinirlere baskı yaparak ağrıya neden oluyorsa veya hoş olmayan bir görüntü oluşturuyorsa müdahale edilebilir.

Ayak altındaki yumuşak bezenin nedeni

Kesin olarak hangi nedenlerin yağ bezesine yol açtığı bilinmese de tahmin edilen bir kaç neden vardır.
-Eğer ailenin birçok bireyinde yağ bezesi varsa kalıtsal bir neden olduğu düşünülebilir. Hatalı bir gen dizilimi yağ bezesin oluşumuna neden olabilir.
-Hipertansiyon: Yüksek tansiyon ayak altında beze oluşumuna veya ayak şişmesine neden olabilir.
-Damar hastalıkları: Bacaklardaki damarların tıkanması nedeniyle ayağa giden kan azalır ve ayakta şişmeye veya beze oluşmasına neden olabilir.
-Dercum hastalığı, Cowden sendromu ve Gardner sendromu gibi hastalıklar da yağ bezesi oluşumuna neden olur.
-Ayrıca yağ bezeleri genellikle hareketsiz kişilerde görülür.

Yağ bezesi kansere dönüşür mü?
Yağ bezeleri iyi huylu tümörlerdir ve sağlık açısından hayati tehdit taşımazlar. Yağ bezeleri kansere dönüşmez ve vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. Fakat ciddi anlamda ağrı yapabilirler. Bunun nedeni bulunduğu yerdeki sinirlere baskı yapmasıdır.

Yağ bezesi nasıl alınır?

Yağ bezeleri hayati önem taşımadığı için her zaman alınması gerekmez. Kişinin görünümünden rahatsız olması nedeniyle veya çok ağrı yapması durumunda alınırlar. Yağ bezesinin zararsız olduğunu anlamak için doktor testler ister ve gerekirse yağ bezesinden bir parça alınıp biyopsi yapılabilir. Çok basit bir operasyonla yağ bezesi alınabilir. Operasyon için lokal anestezi yeterlidir ve operasyon sonrasında da iz kalmaz. Operasyon dışında liposakşın veya iğne tedavisi de uygulabilir.
Sebebi her ne olursa olsun vücudun herhangi bir yerinde oluşan yağ bezeleri için mutlaka doktora başvurmalısınız ve
erken önlem almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir