Ayak Ağrısı ve Kaşıntı

Ayak ağrısı ve kaşıntı gibi bir şikayet söz konusu ise o bölgede doku zedelenmesi olabilir. Bu durum çok çeşitlidir. Ağrı ve kaşıntının pek çok sebebi vardır. Bunlar sıradan bir alerjik reaksiyon olabileceği gibi kişinin ayağında oluşan bir kırık ya da çatlak belirtisi de olabilir. Böyle durumlarda genel olarak tespitin yapılması için önce alerjik bir reaksiyon olup olmadığı tespit edilir. Daha sonra film çekilerek doku, kas ya da kemik hasarı olup olmadığından şüphelenilir. Ayak ağrısı ve kaşıntı herhangi bir rahatsızlıktan ötürü olmayıp psikolojik bir belirti de olabilir. Stres ve bunalım hallerinde kaşıntı en sık görülen belirtidir ve tedavisi ancak psikolojik destek, kişinin mutlu olması ya da gerekli ise antidepresanlarla sağlanır.

Ayak Ağrısı ve Kaşıntı

  •  Ağrı ve kaşıntının sebebi eğer kırık ya da çatlaklar ise o bölge ağrı ve kaşıntının yanında kızarma ve yanma da görülür. Bu durum o bölgeyi çok fazla kızartır ve neredeyse kırık olduğunu anlamak için film çekmeye gerek kalmaz. Bunun tespitini ancak doktor yapabilir ve tedavisi de ya dışarıdan tedavi ile ya da cerrahi bir operasyonla olur.
  • Eğer ayak ağrısı ve kaşıntının sebebi alerjik bir reaksiyon ise kişinin alerjiye sebep olan şeylerden uzak durması gerekir. Gerekli tespitler sonucu kişinin alerjik reaksiyondan ötürü oluşan ağrı ve kaşıntısı tekrar edebilir. Bu kişinin dikkatine kalmıştır.
  • Ayak ağrısı ve kaşıntının bir diğer sebebi de ayakta bir böcek sokması olabilir. Böcek sokması için genelde kremler önerilir. En kısa sürede doktora gidilmesi gerekir.
  • Eğer bunun nedeni doku zedelenmesi ise bu durum genelde bir yerlere çarpma ya da ezilmeyle olur. Bunun için kişiye uygulanacak tedavi yine farklıdır ve doktor tarafından seçilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir