Ateş Düşürücü Bitkiler

Çeşitli enfeksiyonel ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları ateşin en bilindik nedenlerindendir. Özellikle soğuk kış günlerinde artan soğuk algınlığı(grip, nezle) rahatsızlıklarına bağlı olarak yüksek ateş sorunu baş gösterebilmektedir. Yüksek ateş pek çok ciddi rahatsızlığın habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Ateş Neden Olur?

  • Grip, nezle(soğuk algınlığına bağlı)
  • Zatürre
  • Apandisit
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Kulak enfeksiyonu
  • Solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları

Yetişkinlerde ve çocuklarda rastlanabilen ateş sorunu pek çok rahatsızlıkla ilintili olabilir. Ateşin altında yatan nedenin saptanabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi için sorun ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle ölçümlenen ateş derecesi çok yüksekse bir an önce doktora gitmekte fayda vardır.

Ateş Düşürücü Bitkiler Nelerdir?

Yeşil Çay

Yeşil çayın içerisinde yer alan keteçin maddesi, ateş düşürücü bir etkiye sahiptir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre yeşil çay; beyin hücrelerini koruyucu ve ateş düşürücü gibi pek çok fayda sağlayıcı etkiye sahiptir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler daha çok antioksidan deposu olarak bilinir. E vitamini ve içeriğindeki ateş düşürücü bileşenler sayesinde kuruyemişler bir çok konuda sağlık için faydalıdır. Olası kalp hastalıkları ve sağlık için haftada en az 2-3 defa kuruyemiş tüketilmesi önerilir.

Mor ve Koyu Kırmızı Besinler

Nar, yaban mersini, vişne ve siyah üzüm gibi pek çok mor-koyu kırmızı besinler; ateş düşürücü özelliğe sahiptirler. Ateş düşürücü etkinin yanı sıra sinir hücreleri arasındaki iletişimi güçlendirir ve antioksidan koruma sağlayıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir