Aso Değeri Yüksekliği

Streptokok adı verilen bakterinin sebep olması ile oluşan enfeksiyonun devamında vücutta Anti Streptolizin O üretimi olur. Yani ASO anti streptolizin o’nun kısaltılmış ismidir. ASO üretimi genelde hastalığın ilk evresinde değil yani akut dönemde değil, iyileşme döneminde artar. Hastalık başlayıp iki hafta ile beş hafta sonra iyileşme dönemine girer ve klinik belirtiler gözden kaybolduğunda Aso Değeri Yüksekliği meydana gelir. Bu değerin yüksekliği ile enfeksiyonun ne kadar uzun sürdüğü anlaşılır ve vücuda ne derece yerleştiği anlaşılır. Eğer kişinin ASO değeri çok yüksekse mutlaka bir kaç hafta sonra yeni bir ölçüme girmesi gereklidir.

     ASO Testi için Örnek Nedir?

      Aso Değeri Yüksekliği ve ölçümü için genelde koldan kan alınması gerekir, bunun üzerinden yorum yapılır.

  Aso Değeri Yüksekliği Ne Zaman Olur?

 Aso Değeri Yüksekliği genel olarak A grubu streptokok enfeksiyonuna yakalanan bir vücudun yaklaşık iki üç hafta sonrasında, iyileşme döneminde görülür. Ve bu yükseklik enfeksiyon geçse de kan dolaşımında uzun süre devam edebilir.

 ASO Testi Neden Yapılır?

Streptokok enfeksiyonuna bağlı bir rahatsızlık oluşup oluşmadığının anlaşılması için bu teste bakılır. Örnek olarak kalpte endokardit, böbrekte de glomerulonefrit verilebilir. Bu gibi rahatsızlıkların oluşup oluşmadığını anlamaya yarayan bu testin yapılmasına sebep olan belirtiler:

  • Derinin altında ağrı yapmayan şişmeler
  • Yüksek ateş
  • Eklem bölgelerinde ağrı ve şişmeler
  • Derinin yüzeyinde kızarıklıklar
  • İdrarda azalma
  • İdrarda kan görülmesi
  • Kalp çarpıntısı

Normalde ASO değerinin 200U/ml olması gerekir fakat bundan yüksek çıkmış ise bu yakın bir zamanda streptokok enfeksiyonu geçirildiğini gösterir. Tekrarlanan test sonuçları enfeksiyonun artışı ya da gerilemesi hakkında yeterli bilgiyi verecektir ve doktor müdahalesi de buna göre gelişecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir