Aşırı Bağırsak Sesi

Bağırsaklar, vücudumuzdaki değişikliklerden etkilenebilen ve bun bağlı olarak da çeşitli tepkiler veren bir organdır. Özellikle bağırsaklarda meydana gelen aşırı ses, bu durumun bir örneği olarak ifade edilebilir. Aşırı bağırsak sesi, çevresel faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda ise bağırsak sesi, çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Aşırı Bağırsak Sesi Neden Olur?

  • Kişinin açlık hissi duyması, midenin doygunluk hissi sağlayamaması, karın gurultusu olarak ifade edilen bazı seslerin ortaya çıkmasına neden olur. Açlık çok fazla olduğunda, bağırsak ve mideden eş zamanlı olarak dışarıdan duyulan sesler meydana gelebilir.
  • Bağırsaklarda çeşitli yollarla yerleşmeyi başaran virüs ve bakteriler, bağırsak enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Bu zararlı organizmalar, bağırsaklara zarar verir ve tahriplere neden olabilir. Enfeksiyon kaynaklı bu tahripler sonucunda bağırsaklarda gaz oluşumu söz konusu olabilir. Bağırsak enfeksiyonu tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.
  • Kişinin beslenme düzenine dikkat etmemesi özellikle hazır gıdaları çok fazla tüketmesi ya da baharatlı, acılı, aşırı yağlı besinleri sıklıkla tüketmesi sonucunda, bağırsak ve mide sorunları meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde son derece sağlığa zararlı olan gazlı içecekler hem midede hem de bağırsaklarda büyük çaplı tahribata yol açabilecek potansiyele sahiptir. Bağırsakların bu tür gıda ve içeceklerden olumsuz etkilenmesi sonucunda, aşırı bağırsak sesi ortaya çıkabilmektedir.
  • Çok fazla besin tüketen ve yeme konusunda kendini engellemeyen kişilerde, bağırsak sesleri daha yoğun bir şekilde görülebilir. Sürekli besinleri sindirme işi ile uğraşan ve dolayısıyla yorulan bağırsaklar, dışarıdan duyulabilecek sesler çıkarabilir.
  • Vücutta vitaminler bakımından bir eksiklik meydana geldiğinde, bağırsak sorunları tetiklenir ve özellikle demir eksikliği gibi ciddi anlamda sağlık sorunları doğuran vitamin ve minerallerin eksik kalması halinde, bağırsaklardan aşırı ses gelmesi durumu ortaya çıkabilir. Vitamin takviyesi ya da vücuda alınan besinlerle vitamin alımı sağlanmalıdır.

Aşırı Bağırsak Sesi Tedavisi

Bağırsaklardan gelen aşırı sese neden olan faktörlerin tespiti önceliklidir. Uzun süredir devam eden bağırsak sesi sorunu, ciddi bir bağırsak problemine yol açabilir. Açlık sebebiyle ortaya çıkan bağırsak sesinin ortadan kaldırılabilmesi için, kişinin en kısa zamanda beslenmesi gerekir. Uzun müddet aç kalmak, aynı zamanda mide sorunları için de tetikleyicidir. Az ama sık öğünlerle beslenilmesi önemlidir.

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan bağırsak sesi, vitamin takviyesi yapılarak ortadan kaldırılabilir. Bu takviye doktor gözetiminde vitamin ilaçları ile de yapılabilir ancak sağlıklı olan, besinler yoluyla alınmasıdır.

Çok fazla yemek yeme sonucunda meydana gelen bağırsak ve mide sesinin nedeni, bu organların sindirim işlemleri esnasında çok fazla çaba sarf etmesi ve haliyle yorulmasıdır. Bu nedenle mutlaka öğünlerde normal seviyede besin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Uzun süre devam eden ve ağrı hissine de yol açan bağırsak sesi mevcutsa, zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir