Ara Kanama Neden Olur?

Adet döngüsü dışında görülen kanamalar, ara kanama şeklinde ifade edilir. Normal şartlarda adet döneminde meydana gelen kanama, adet döngüsü dışında meydana geliyorsa bu durum ara kanamanın göstergesidir. Spiral kullanımı, enfeksiyon gibi etkenler ara kanamanın sebepleri arasındadır.

Adet kanamasından önce kanama farkeden kadınlar endişe ve paniğe kapılırlar. Ara kanamalar bir çok sebepten meydana gelebildiğinden paniğe gerek yoktur. Öncelikle ara kanama sorununun altında yatan detaylı araştırılmalı, saptandıktan sonra ise tedavi yöntemine geçilmelidir.

Ara Kanama Nedenleri Nelerdir?

Spiral Kullanımı

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiral, adet döngüsü dışında kanama sorununa sebebiyet verebilmektedir. Rahim içinde tahrişe neden olduğundan kanama görülebilmektedir.

Enfeksiyon 

Rahim ağzında veya rahim içi bölgesinde görülebilen enfeksiyonel durumlar, kanamaya neden olurlar. Ara kanama probleminin nedenlerinden olan enfeksiyon, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Kullanılan İlaçlar 

Tedavi sürecinde veya bir takım sorunları önlemek adına kullanılan ilaçlar, rahim içi bölgesini etkileyebilmekte ve ara kanama sorununa yol açabilmektedir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kişilerde ara kanama sorunu baş gösterebilmektedir.

Adet döngüsü dışında görülen kanamalar, rahim kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kanamanın tedavisi altında yatan nedene göre değişkenlik gösterdiğinden mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Neden olan etken saptandıktan sonra tedavi sürecine geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir