Antibiyotik Ve 20 Gündür Geçmeyen Sulu Dışkılama

Vücuda giren bakteri ve virüslerle savaşmanın en etkili yollardan biri antibiyotik ilaçlardır. Antibiyotikler vücuttaki bakterileri öldürür ve yok ederler. Ancak kullanılan neredeyse her ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerde de bir takım yan etkiler vardır. Antibiyotik kullanımı kişide uzun süreli ishal rahatsızlığına yol açabilmektedir. Bağırsak daha hızlı hareket etmeye başlar ve dışkıda yumuşak bir yapı görülür. Antibiyotik kullanımından ötürü görülen ishal rahatsızlığı, antibiyotik kullanımından sonra ishal şeklinde ifade edilir.

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Bağırsaklarda hareketlilik, sık tuvalete çıkma ve dışkı yapısında değişimle kendini belli eden ishal rahatsızlığı kimi zaman uzun süre devam edebilmektedir. Antibiyotik ilaçlar, vücuttaki zararlı bakterileri öldürürken bağırsaklarda bulunan ve faydalı olan bakterilerin de yol olmasına neden olur. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin yok olması ise ishal rahatsızlığını doğurur.

Antibiyotik Sonrası İshal Tedavisi

Antibiyotik kullanımından hemen sonra ishal rahatsızlığı baş gösterirse genellikle ilaç tedavisinin sonlandırılması önerilir. Ancak ilaç tedavisi belirli bir aşamaya geldiyse genellikle uzmanlar tarafından daha az tesirli antibiyotik ilaçlar önerilir. Rahatsızlığın tedavisi ishalin şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden derhal uzman doktora başvurarak, şikayet detaylı anlatılmalı ve kullanılan antibiyotik ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir