Antibiyotik Kullanırken Hamile Kalabilir Miyim?

    Antibiyotik kullanırken hamile kalabilir miyim? ya da hamile iken antibiyotik kullanabilir miyim sorularınıza verilecek cevaplar genelde antibiyotiğin ne için kullanılacağına bağlıdır. Kişinin sağlık probleminin ne olduğuna bağlı olarak antibiyotik kullanımına izin vermek ya da vermemek doktor kontrolünde olacaktır ve dikkat edilmelidir. Bu durum kimi zaman anne adayı değil de bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle olabildiğince dikkatli ve titiz davranmak gerekir.

 Antibiyotik Kullanırken Hamile Kalabilir Miyim?

Kadınlarda hamilelik öncesinde ya da hamilelik çalışmaları sırasında sistit görüldü ise ve kadının bir haftalık antibiyotik kullanması gerekiyorsa yapılması gereken bu durumun incelenmesidir. Kadınlarda sistit çok görülür ve ancak antibiyotik tedavisi ile geçebilir. Bu nedenle sistit eğer içerilere de ilerlemedi ise ve bir haftalık kullanımla geçecekse genel olarak bu zararlı görülmez ve antibiyotik kullanımı önerilir. Fakat bu durumun kontrolü doktor tarafından yapılmalıdır.

Başka bir durumdan ötürü de antibiyotik kullanımı gerekebilir ve Antibiyotik Kullanırken Hamile Kalabilir Miyim? diyorsanız genelde doktor buna olumlu bakmaz. Gebelikte antibiyotik kullanmak bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bebek ile annenin kan ve besin alış verişini olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuz etkilemeyi en aza indirmek ve anne sütünün azalmasını da en aza indirmek için antibiyotik kullanımı önerilmez.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

  • Annenin sütünü azaltır
  • Bebeğin kanına da etken maddenin geçmesine sebep olabilir
  • Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini,
  • Gıda alımını olumsuz etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir