Antabus Etkisi Nedir?

Alkole bağımlı olan ve devamlı alkol kullanan kişilerin bu bağımlılıktan kurtulmasını sağlayan ve bu amaçla kullanılan ilaçlardır. Alkolik kişilerin bu bağımlılığını sonlandırmada kullanılan Antabuse içersinde bulunan disülfiram adlı madde ile alkolün metabolizmasında değişiklik yapar ve kişinin buna olan ilgisini azaltır.

Hastadan habersiz asla verilmemelidir. Antabuse çok fazla alkol almış ve komaya yakın birisinde uygulanmamalıdır bu durum hastayı zehirleyebilir. Hastanın bunu alması ile çok az bile alkol alsa tiksinir ve çok ağır tepkiler verir. Her bünye bunu kaldıramayabilir. Farklı etkiler görülür ve kişiden kişiye değişir. Bunun sebebi de alınmasından sonra metabolizmada asetaldehit üretmesidir, bu Antabus Etkisi Nedir? sorusuna cevap verir ve duruma göre zehirli etki yapar.

   Antabus Etkisi Nedir? 

  • Antabuse kişinin isteğine göre başlanması gerekir. Bu durum doktor kontrolünde ve hayati tehlikenin olmayacağı bir ortamda yapılmalıdır.
  • Etkili olabilmesi için düzenli olarak her gün alınması gerekir.
  • Devamlı kullanım halinde olan ve bunun dışında tek alımla bir ay ya da bir yıla yakın etki gösterenleri de vardır. Ve hasta alkol alınca bunun kendisine iyi gelmediği düşüncesine kapılıp onda tiksinecektir.
  • Alkol alımı ile kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kusma, hastanın durumuna göre nöbet geçirme bile söz konusu olabilir. Nefes darlığı çekmeye başlayan bu hastanın durumdan haberdar olması çok önemlidir. Aksi takdirde yoğun bir korkuya kapılır. En önemlisi bu tedaviye doktor kontrolünde başlamak ve güvenli bir ortamda, hastanın isteği dahilinde başlamak gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir