Anne Karnında 5 Aylık Dönemde Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 5. ayı artık doğuma az kaldığının göstergesidir. Bu dönemde hem anne adayında de hem de bebekte bir takım değişiklikler meydana gelir. Anne karnı, göbek hizasına kadar çıkmıştır. Bu yüzden anne adayının normalde giydiği kıyafetler dar gelmeye ve anne adayını sıkmaya başlar. Bu süreçte özel gebe kıyafetleri kullanılmaya başlanır. Gebeliğin 5. ayından itibaren anne karnında büyümeden ötürü oluşacak çatlaklara karşı önlemlerin alınması etkili olacaktır. Bu dönemde doktor tavsiyesi üzerine cildi nemlendirici kremler kullanılabilir.

Hamilelikte 5 Aylık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 5. ayında bebeğin neredeyse tüm sistemleri ve organları gelişmiş, tamamlanmıştır. Bu süreçte bebeğin beyin ve sinir sistemlerinin gelişmesi için anne adayına omega-3 takviyesi yapılması oldukça faydalı olacaktır. Organ ve sistemler neredeyse tamamlanmış olduğundan detaylı ultrason yöntemleriyle bebek izlenebilir. Ultrason sayesinde bebeğin gelişiminde herhangi bir anormallik olup olmadığı detaylı incelenir. Bu yüzden gebelik süresi boyunca doktor muayenesi ve kontrolleri aksatılmamalıdır.

Gebeliğin 5. ayında bebekte dokunma, duyma ve işitme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Ayrıca bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlamıştır. Bebeğin göz kapaklarındaki hareketlilikler başlamıştır. Bu dönemde bebeklerde işitme yeteneği geliştiğinden, anne adaylarının karındaki bebeklerle iletişimi başlamış sayılır.

Hamilelikte 5. ayda bebeğin boyu yaklaşık 28-30 cm civarına ulaşmıştır. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 500 gr civarına ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir