Ağızda Metal Tat

Ağızda metal tat bir çok rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi daha basit nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Kullanılan ilaçlar, çeşitli rahatsızlıklar ağızda metalik tat oluşumuna neden olabilmektedir. Ağızda metal tat ile birlikte ağızda kuruluk, ağızda kötü koku ve aşırı miktarda tükürük salgılama gibi durumları görülüyorsa, sorun çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ağızda Metal Tat Neden Olur?

Kullanılan İlaçlar

Halihazırda ilaç tedavisinde olan kişilerde ağızda metal(pas) tadı sorununa sık rastlanmaktadır. Antibiyotik, diyabet, tiroid, mide yanması, kanser, kalp ve tansiyon ilaçları ağızda metal tadının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Şikayetle ilgili doktora başvurulduğunda, kullanılan ilaçlarla ilgili uzmana muhakkak bilgi verilmelidir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi rahatsızlıkları koku almayı ve koku almayla ilintili olarak tat alma durumunu olumsuz etkileyebilmektedir. Koku almayla ilgili oluşan zayıflama beraberinde ağızda farklı tatların hissedilmesine neden olabilir. Ağızda metal tat şikayetinin nedeni, sinir sistemi hastalıkları olabileceğinden mutlaka doktora gidilmelidir.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız sağlığının yerinde olmaması ve diş eti rahatsızlıkları, ağızda metal tat sorununa neden olabilmektedir.  Dişlerde plak oluşumu, diş çürümesi ve apse gibi sorunlar da ağızda metal tat oluşumunu tetikleyicidir. Mutlaka doktora danışılmalı ve oluşan anormal tadın altında yatan neden araştırılmalıdır.

Alerjik Durumlar

Alerjik durumlar vücutta fizyolojik sonuçlarla kendini belli eder. Burun tıkanıklığına ya da burun akıntısına sebebiyet veren alerjik reaksiyonlar, tat alma duyusunu da olumsuz etkiler. Ağızda metal tat hissi, alerjik bir durumun sonucu olarak görülebilmektedir. Alerjiler genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Eğer sorun devam ederse, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sigara İçmek/ Kirli Hava Solumak

Sigaranın sağlığa bir çok zararı vardır. Sigara içmek tat almayı zorlaştırdığından, ağızda metal tadı hissinin oluşmasına neden olabilmektedir. Aynı şekilde kirli hava solumak ve kirli havaya maruz kalmak da, ağızda metal tat oluşumunu tetikleyicidir. Hem sağlık hem de tat alma duyusu açısından sigarayı bırakmak olumlu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir