Adet Öncesi Akıntı

Kadınlarda adet dönemi dışında, adet döngüsünden önce akıntı durumu görülebilmektedir. Adet öncesi vajinal akıntı normal kabul edilir. Kadınların bir çoğunda görülebilen vajinal akıntı, vajina duvarındaki eski hücrelerin arınmasını sağlar. Bu sayede vajina iç bölgesi sağlıklı ve temiz kalır.

Adet Öncesi Akıntı Neden Olur?

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı renksiz, şeffaf ve kokusuzdur. Akıntıdan dolayı kaşınma veya yanma hissi meydana gelmez. Eğer akıntı aşırı yoğun renkli ve kötü kokulu ise mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

Kahverengi Lekelenme/Akıntı

Vajinal akıntı dışında adet dönemine yakın zamanlarda da kahverengi lekelenme, akıntı durumu görülebilmektedir. Adet kanamasına bir kaç gün kala artış gösteren kahverengi lekelenme bir çok kadında görülmektedir. Adet öncesi görülen kahverengi akıntılar daha çok hormonal bozukluk ve değişimden kaynaklanmaktadır. Vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının salınımındaki değişimler adet öncesi kahverengi akıntıya sebebiyet verebilmektedir.

Enfeksiyon

Adet öncesi görülen kimi akıntılar enfeksiyon sorunlarının habercisi olarak görülebilmektedir. Akıntının renkli, aşırı yoğun ve kötü koku yayması enfeksiyon belirtisi olabileceğinden, bu durumda muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır. Yapılacak tetkik ve tahliller sonucunda akıntının nedeni saptanır ve tedavi sürecine geçilir.

Adet öncesi akıntının rengi, yoğunluğu ve koku yayıp yaymaması gibi bir çok etken akıntının altında yatan nedenin saptanmasında etkilidir. Farkedilen akıntı enfeksiyon gibi durumların belirtisi olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli doğru tanı ve tedavi yöntemi için doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir