5 Aylık Bebeğimde Yeşil Kaka

Yeni doğan bebeklerin dışkıları ilk günlerde siyaha yakın yeşil renkte görülür. Bebeğin hayatının ilk günlerinde yeşil kaka yapması, fizyolojik olarak normal kabul edilir. Bebeklerin hayata uyumu ve beslenme alışkanlıklarının yavaş yavaş oturmasıyla birlikte dışkı rengi sarıya dönmeye başlar. Saf olarak anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısının altın renginde olduğu görülür.

Ancak bebeğin 3. ve 4. ayından sonraki süreçlerde bebeklerde yeşil dışkı tekrar baş gösterebilmektedir. Yeni anne ve baba olmuş ebeveynler yeşil dışkıyı gördüklerinde paniğe ve endişeye kapılırlar.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Fizyolojik Etkenler

Bebeğin 3 ve 4. ayından sonra dışkı renginin yeşile döndüğü görülebilmektedir. Karaciğerden bağırsak bölgesine gelen safra salgısının artması durumunda bebeğin kakası yeşil rengine dönebilmektedir. Aynı şekilde bağırsaklarda yer alan dışkının sarıya dönmesini sağlayan enzimin azalması halinde de bebekte yeşil kaka görülebilmektedir. Eğer bebeğin genel sağlığı yerindeyse korkulacak bir şey yoktur. Bebeğin yeşil dışkı yapması, bebeğin artık yemek yemeye beslenmeye hazır olduğunun göstergesidir.

Enfeksiyon

Kimi zaman enfeksiyon hastalıkları durumunda da bebekte yeşil kakaya rastlanabilmektedir. Özellikle ishal rahatsızlığı olan bebeklerde yeşil renkte kaka fazlaca görülebilmektedir. Enfeksiyon rahatsızlıkları söz konusuysa, bebeği derhal uzman doktora götürmekte fayda vardır.

Bebeğim yeşil kaka yapıyor” şikayeti söz konusu olduğunda, dışkı rengindeki değişimin nedeni enfeksiyon hastalıkları olabileceğinden mutlaka doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir