32 Haftalık Gebelik Kaç Aya Tekabül Eder ?

Normal bir gebelikte anne adayının 40. haftada ya da 41. haftada doğurması gerekir. Ancak bu kimi zaman daha erken ya da daha geç olabilir. Bu bir sağlıksızlık göstergesi değildir. Yani 32 Haftalık Gebelik Kaç Aya Tekabül Eder ? sorusunun cevabı yaklaşık olarak yedi aylıktır. Bebek için gelişim süreci anne karnında aldığı besinlere ve anne adayının sağlık durumuna göre değişir. Bu da bebeğin boyunu kilosunu ya da normal gelişimini etkiler. 32. haftada bebeğin olması gereken bazı gelişim süreci vardır ve bu bir genellemedir.

   32. Haftada Bebek Gelişimi

  • Anne adayının kan değerleri ve kan hacmi hem kendisini hem de bebeğin sağlığını optimumda tutmak için yüzde elli ya da kırk civarında daha fazladır. Bu bebeğin de kan dolaşımını kontrol altında tutar. Fazla kan miktarı doğum sırasında anne adayının kaybedeceği kanın yerine de etkili olacaktır.
  •  Haftada artık 450 gram civarında alan anne adayının bu kilosunun yarısı bebeğe gitmektedir.
  • Rahmin genişlemesi diyaframa doğru ve karna basınç yapacak şekildedir. Bu durum da daha fazla nefes darlığı ve mide ekşiliğine neden olur.
  • Artan kan ve kilo ağırlığı ile anne adayının görüntüsü de değişir ve bu durum haliyle kaslarda gerilme, belde, kalça ve uyluklarda ağrılara sebep olur. Fakat yoğun ağrı ve bacaklarda karıncalanma hissederseniz en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir